Tiskneme si učební pomůcky

0
ZŠ Rudolfa Koblice

Někdy je poměrně obtížné pořídit učební pomůcku, která by přesně odpovídala představám učitelů. S tímto problémem nám v současné době pomáhá 3D tiskárna. Zatím využíváme již připravené modely, ale do budoucna se chystáme i na svoje vlastní.

.

.

1) Willendorfská venuše

DSC_0876

Jedná se o ženskou plastiku Venuše z období mladšího paleolitu (kultura gravettien, 22/20 000 př. n. l.; jde o nejznámější archeologický nález na území Rakouska. Je součástí sbírek Prehistorického oddělení vídeňského Přírodovědného muzea, kde patří k nejatraktivnějším exponátům.

 

 

2) Model DNA

DSC_0868

Deoxyribonukleová kyselina, běžně označovaná DNA, je nukleová kyselina, nositelka genetické informace všech organismů s výjimkou některých nebuněčných. DNA je tedy pro život nezbytnou látkou, která ve své struktuře kóduje a buňkám zadává jejich program a tím předurčuje vývoj a vlastnosti celého organismu.

 

 

3) Krokodýl

DSC_0871

Krokodýl (Crocodylus) je rod velkých vodních plazů, náležejících do čeledi krokodýlovitých.
Krokodýli jsou predátoři žijící v tropických oblastechAfriky, Asie, Ameriky i Austrálie. Vlastním životním prostředím krokodýlů je voda, přirozeně vyhledávají nejraději pomalé říční toky a jezera. Některé druhy, např. krokodýl mořský žijí však i v mořích při pobřeží.

 

4) Píšťalka

DSC_0872
Píšťalka (neboli malá píšťala) je speciální akustické zařízení určené pro vydávání intenzivního zvuku o vyšších frekvencích pomocí vyfukování vzduchu z lidských plic. Může sloužit jako dětská hračka, speciální hudební nástroj, signalizační zařízení, sportovní náčiní, pomůcka pro výcvik zvířat apod.

 

5) Drak

DSC_0866
Drak je mytické zvíře, obvykle s hadími nebo ještěřími znaky, který se vyskytuje v mýtech, pověstech, pohádkách a lidových příbězích celé řady kultur. Jeho celosvětová rozšířenost má za následek značnou variabilitu jeho vzhledu, velikosti a vlastností. Draci se liší počtem hlav – například v Číně je zobrazován zásadně jednohlavý, řecká mytologie znala draka stohlavého, v pohádkách mívá zpravidla lichý počet hlav, nejčastěji tři nebo sedm – i v počtu nohou (nejčastěji dvě, čtyři nebo žádné) a také ve schopnosti létat a dštít oheň (případně mráz nebo jed). Podobně jako se liší jejich vzhled, liší se i jejich vlastnosti. Draci se v základním pojetí mohou rozlišovat na dobré a zlé.