Robotika. Kdo si hraje – přemýšlí a rozvíjí se

ZŠ Rudolfa Koblice

V současné době je velkým problémem nedostatek odborníků v technických oborech, ať už se jedná o řemeslníky či vysokoškolské absolventy. Základní škola je startovní čarou pro všechny tyto odborníky. Proto jsme se, jako přírodovědně zaměřená škola rozhodli, že se pokusíme s tím něco udělat. Podařilo se nám pořídit osm stavebnic lego robotů. Děti lego znají a snad každé dítě si někdy z lega něco postavilo. Proč toho tedy nevyužít?

Od letošního října probíhá na naší škole kroužek robotiky. Děti si podle návodu samy roboty postavily a poté i rozhýbaly. Nejprve si vyzkoušely připojení přes bluetooth k mobilnímu telefonu a ovládaly ho podobně jako autíčko na dálkové ovládání. Učily se projíždět i vymýšlet různé dráhy. A poté již došlo na samotné programování. Připojili jsme roboty k počítači, nainstalovali obslužný software a pustili se do práce. Rozhýbat i roztancovat, rozezpívat a rozmluvit, roztočit, zastavit, objet. Prostě vymyslet a naprogramovat. Přemýšlet, bavit se a UČIT se. Najednou to šlo. Děti nejsou líné myslet. Oni nemusí, ale chtějí.

Práce s roboty děti baví, protože je to tvůrčí a neotřelé. Nenásilnou formou se tak i připravují na budoucí povolání. Rozvíjí se nejen logické myšlení, ale i vytrvalost k samostatnému hledání různých cest řešení problémů. Starší děti postupují rychleji a snaží se řešit složitější úkoly, zatímco mladší děti si hlavně hrají. Hra se stává učením a naopak.

Vojtěch Pešout 9.A

Je to pecka. Zatím mě to velice baví. Je škoda, že máme kroužek jen jednou za 14 dní. Baví mě objevovat nové způsoby používání robotů. Moc se těším, až budeme umět vytvořit složité programy, pomocí kterých budou roboti dělat spoustu zajímavých věcí.

Lukáš Ležal 8.A

V kroužku robotiky s paní učitelkou Koritinovou se učíme ovládat a programovat roboty tak, aby dokázali plnit nějaké zadání. Třeba za nás budou jednou psát domácí úkoly! Kroužek mě moc baví a cílem letošního roku je, aby roboti jezdili dle čáry na podlaze.

Jan Rejzek 8.A

Kroužek robotiky je o tom, že programujeme roboty. Ti pak poslouchají přesně na povely. Roboti jsou skvělá věc. Za pár let budou umět všechno. Kroužek je skvělý a vede ho naše paní učitelka.

Leona Koritinová