474 316 430 skola@2zskadan.cz
474 316 430 skola@2zskadan.cz

První jarní den

 A je to konečně tady 🙂 Astronomické jaro (na rozdíl od meteorologického jara) začíná v okamžiku, kdy se střed Slunce objeví přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Tento okamžik nastane v letošním roce 20. března ve 22 hodin a 24 minut. Na severní polokouli tak končí zima a začíná jaro.

První jarní den je označován jako jarní rovnodennost (z latinského „aequinoctium“), protože noc a den jsou přibližně stejně dlouhé. Od prvního jarního dne se noc zkracuje a den prodlužuje. To trvá do letního slunovratu, kdy je den dvakrát delší než noc.

Keltské svátky

Řada velikonočních zvyků vychází ze starých pohanských obřadů, které oslavovaly jarní rovnodennost. Jarní rovnodennost v některých kulturách v minulosti znamenala začátek roku. Na té je také závislé proměnné datum Velikonoc, které nastávají po prvním jarním úplňku.

V Keltské kultuře jarní rovnodennost zastupoval svátek Alban Eilir (21. března), jehož smyslem bylo vzdát hold příchodu plodného období úrody. Kromě Alban Eilir (neboli světlo Země) se prvnímu jarnímu dni v germánském a keltském jazyce říkalo také Ostara podle bohyně jara a plodnosti, která byla symbolem jara. Slované ji nazývali Vesna. S ní jsou neodmyslitelně spjaty motivy Velikonoc, zejména vejce, která se dříve malovala na červeno (odtud červené svátky). Červená barva byla totiž považována za barvu života. Součástí svátku byly i očistné rituály, lidé se koupali v potoce nebo řece, očišťovali své domovy a vyvěšovali symboly plodnosti.

Slovanské zvyky

O Slovanech je známo, že v průběhu roku uctívali čtyři bohyně: pro jaro archetyp panny (bohyně Vesna), archetyp milenky pro léto (bohyně Lada), pro podzim matky (bohyně Živa) a pro zimu archetyp stařeny (bohyně Morana).

V den jarní rovnodennosti se podle starodávného slovanského zvyku vítá jaro, loučí se se zimou a vynáší se Morana nebo Smrtka v podobě slaměné panny z měst a vesnic. Morana je slovanská bohyně smrti, která ukončuje zimu, ale dokáže vzít i život. Součástí rituálu bylo vhození Morany do vody, aby se utopila a přenechala tak místo mladé Vesně. Vše špatné má se zimou odejít, odplavit se. Některé zdroje uvádí, že se Morana i zapalovala. Oheň totiž očišťoval od zlého.

Zdroj