474 316 430 skola@2zskadan.cz
474 316 430 skola@2zskadan.cz

Poslední dobrodružství ARCHEOklubu Kadaň

Celý rok se jsme se scházeli na ZŠ Rudolfa Koblice a v projektu Archaeomontan@Schoool poznávali tajemství a minulost hornických lokalit v Krušných horách na obou stranách hranice. O prázdninách jsme naši práci završili příměstským táborem. Zbývala už jen jedna událost – závěrečné setkání s našimi kamarády z Německa.

V neděli 11. září jsme se vydali do města Dippoldiswalde a strávili s nimi bezva den. Ti nám nejprve ukázali město, pod kterým se ukrývají výjimečné stříbrné doly z dvanáctého století, a potom i muzeum, kde jsme si opravdu užili. Není velké, ale výborně vymyšlené (ražba mincí, virtuální prohlídky).

Po prohlídce jsme se vydali na statek, kde jsme se společně pustili do šití kožených váčků, modelování kahanů a také plnění kahanů lojem a knoty. Zapálení nebylo jednoduché, ale snažili jsme se ze všech sil.

Zlatým hřebem dne byl hornický trojboj, který jsme zase my připravili pro své saské kamarády. Závodili jsme všichni s nasazením a vervou. Vítězové si mohli nechat na památku kousek rudy.

Byl to bezva den. Jsme pyšní na to, že žijeme v krajině s tak zajímavou minulostí.

Jana Šílová, ARCHEOklub Kadaň