Náš facebook

Základní škola Rudolfa Koblice na facebooku

Homework – Digitální jazyková laboratořMoodle

Moodle

Projekt Nenech to být

Na návštěvě v jaderné elektrárně Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany uspořádala pro vybrané učitele fyziky exkurzi do prostor, kam se běžný člověk hned tak nedostane. A já jsem byla jedním z nich. Nebylo co řešit, jet a podělit se o získané znalosti s dětmi v hodinách fyziky na naší škole.

Reaktorový sál je místo, které spadá do kontrolované zóny elektrárny. Nejprve tedy proběhne kontrola občanských průkazů, poté následuje průchod detektory (podobně jako na letišti). Člověk s sebou může vzít jen to, co má na sobě. Ale ani to ne na dlouho. Následuje totiž převlékání do žlutých obleků, vyfasování dozimetrů a kontrola neozářenosti již při vstupu. Teprve pak můžeme vstoupit. Sál se dvěma reaktory a oba v provozu. Mezi nimi trezorové dveře a za nimi zásoby nových palivových tyčí. Odborný výklad přímo od jaderného fyzika, který zde pracuje. Užívám si každou sekundu a snažím se vše vstřebat a uložit do paměti.

Při odchodu ze sálu se nejprve zkontrolují data naměřená dozimetrem, poté se testuje záření člověka v obleku a nakonec bez obleku. Teprve potom se můžeme obléknout a pokračovat v exkurzi.

Mezisklad vyhořelého paliva slouží k ukládání použitých palivových článků. Kontejnerů CASTOR je v tomto prostoru uloženo 37. Každý má své přesné místo a každý je trvale sledován. Bezpečnost v celém areálu je velice důležitá.

Získala jsem ucelený přehled o chodu a bezpečnosti jaderné elektrárny. Teoretické znalosti jsem si ověřila i v praxi a velice si toho vážím. Děkuji panu řediteli, že jsem mohla tuto exkurzi absolvovat. Poděkování patří i elektrárně Dukovany za úžasnou fyzikální zkušenost. Leona Koritinová

-->

Důležité kontakty

Základní škola Rudolfa Koblice
Pionýrů 1102
432 01 Kadaň

tel. 474 316 430
skola@2zskadan.cz

...

Ředitelna

Mgr. Stanislav Hakl
tel. 474 316 433
reditel@2zskadan.cz

...

Družina

tel. 474 316 431
druzina@2zskadan.cz

...

Jídelna

Darina Bendová
tel. 474 316 432
jidelna@2zskadan.cz

Partnerství

Rodiče vítáni

Extra třída

Naše virtuální škola

Ocenění společnosti Scio

SMART Vzorová škola

Region

Nábřeží Maxipsa Fíka

Víceúčelová sportovní hala Kadaň

Löschnerovo náměstí

Revitalizace Smetanových sadů

Partnerská škola

Modrý koník

VZP - ozdravné pobyty